Преподобен Дионисиј Олимпски

Преподобниот Дионисиј е роден при крајот на XV век, во селото Слатина, во областа Кардица, кое денес се нарекува Дракотрипа. Потекнувал од бедни, но побожни родители. Првото име му било Димитриј, и од малечок се одликувал со особена приврзаност кон Бога и со стремеж за монашки живот. На 18-годишна возраст, кога неговите родители веќе заминале... Continue Reading →

Advertisements

Отец Прокло Карпатски пустиножител

(1927-2017) Многупочитуваниот осумдесет и четири годишен романски старец, отец Прокло (Ничеу) живее како пустиник на ридовите од едно далечно карпатско село, каде што не работат мобилните телефони. Посетителите ги прима во една мала дрвена колиба, во која има две дрвени клупи, дрвена маса, големо буре во кое чува работи за послужување на гостите и еден... Continue Reading →

Света Нина рамноапостолна, просветителка на Грузија

Света Нина била роднина на ерусалимскиот патријарх Јувеналиј. Уште од младоста го засакала Бога со сето срце и длабоко ги жалела луѓето кои не веруваат во Него. Откако нејзиниот татко Завулон отишол во пустината, а мајка ѝ станала ѓакониса, света Нина била дадена на воспитување кај една побожна старица. Честите раскажувања на старицата за Иверија... Continue Reading →

Свети Максим Капсокаливит

Свети Максим е роден во Лампсака, од побожни родители во 1280 година. Неговите родители го пораснаа со побожност давајќи му ги сите духовни оружја кои му се потребни на еден добродетелен христијанин. На 15-годишна возраст стана монах и се потчини на некој почитуван старец на планината Ган во Тракија. Таму со раководството на неговиот духовник... Continue Reading →

Света маченичка Татјана Римска

Светата маченичка Татјана е родена во Рим, oд мнoгу пoзнати рoдитeли. Под влијание на нејзиниот побожен татко станала христијанка, а потоа и ѓакoниса при црквата. Пo смртта на царoт Хeлиoгабал, вo Рим царувал шеснаесетгодишниот цар Алeксандар Север (222-235), чија мајка Мамeја била христијанка. Самиoт цар бил кoлeблив и нeрeшитeлeн вo вeрата, затoа вo свoјoт двoрeц... Continue Reading →

Спомен на свети Јован Крстител

Фотиј Кондоглу Денес, кога го пишувам ова, го славиме споменот на светиот Јован Крстител. Вчера вечерта пеевме на вечерната умилно во еден параклис, и имаше само неколку жени и два-тројца мажи. Денес утрово пеевме на Литургијата и пак имаше малкумина верници. Продавниците беа отворени, сите работеа како да не е празник на најголемиот светител од... Continue Reading →

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: