Закхеј

Во Црквата сите големи настани си имаат своја подготовка. На пример, пред доаѓањето на Господ најпрво дојде свети Јован Крстител и Претеча, кој дојде за да го подготви народот за доаѓањето на Спасителот. Мојсеј пред да ги добие заповедите се подготвувал со пост. Пред Крштевање, пред Венчавање, пред Причест, секогаш имаме некаква подготовка. Пред секој... Continue Reading →

Advertisements

Преподобен Дионисиј Олимпски

Преподобниот Дионисиј е роден при крајот на XV век, во селото Слатина, во областа Кардица, кое денес се нарекува Дракотрипа. Потекнувал од бедни, но побожни родители. Првото име му било Димитриј, и од малечок се одликувал со особена приврзаност кон Бога и со стремеж за монашки живот. На 18-годишна возраст, кога неговите родители веќе заминале... Continue Reading →

Отец Прокло Карпатски пустиножител

(1927-2017) Многупочитуваниот осумдесет и четири годишен романски старец, отец Прокло (Ничеу) живее како пустиник на ридовите од едно далечно карпатско село, каде што не работат мобилните телефони. Посетителите ги прима во една мала дрвена колиба, во која има две дрвени клупи, дрвена маса, големо буре во кое чува работи за послужување на гостите и еден... Continue Reading →

Света Нина рамноапостолна, просветителка на Грузија

Света Нина била роднина на ерусалимскиот патријарх Јувеналиј. Уште од младоста го засакала Бога со сето срце и длабоко ги жалела луѓето кои не веруваат во Него. Откако нејзиниот татко Завулон отишол во пустината, а мајка ѝ станала ѓакониса, света Нина била дадена на воспитување кај една побожна старица. Честите раскажувања на старицата за Иверија... Continue Reading →

Свети Максим Капсокаливит

Свети Максим е роден во Лампсака, од побожни родители во 1280 година. Неговите родители го пораснаа со побожност давајќи му ги сите духовни оружја кои му се потребни на еден добродетелен христијанин. На 15-годишна возраст стана монах и се потчини на некој почитуван старец на планината Ган во Тракија. Таму со раководството на неговиот духовник... Continue Reading →

Света маченичка Татјана Римска

Светата маченичка Татјана е родена во Рим, oд мнoгу пoзнати рoдитeли. Под влијание на нејзиниот побожен татко станала христијанка, а потоа и ѓакoниса при црквата. Пo смртта на царoт Хeлиoгабал, вo Рим царувал шеснаесетгодишниот цар Алeксандар Север (222-235), чија мајка Мамeја била христијанка. Самиoт цар бил кoлeблив и нeрeшитeлeн вo вeрата, затoа вo свoјoт двoрeц... Continue Reading →

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: